Recenzje książek - Grupa Literacka Neon

Recenzje książek
Grupa Literacka Neon

sobota, 3 grudnia 2011

Paweł Huelle - Weiser Dawidek

Książka to inny świat. Oszustwo, miraż. Ale jakże słodkie. Dodałbym, że wybitna książka to jeszcze tajemnica. I tak jest w tej powieści. Od samego początku autor zabiera nas w podroż do krainy jedenastoletnich chłopców, na jedno z gdańskich osiedli. Jest koniec roku szkolnego. Procesja Bożego Ciała sunie wolno ulicami miasta i nagle, jakby zza mgły, pojawia się on: Weiser – postać mroczna i  tajemnicza. Pojawia się znikąd i znika w nicości. Kim jest? Wcieleniem Boga, Antychrystem, ponadprzeciętnie utalentowanym dzieckiem? Dlaczego znika tak nagle?
Jeden z trójki chłopców – już jako dorosły człowiek – próbuje odpowiedzieć na to pytanie, przeplatając swoje dziecięce wspomnienia śledztwem przeprowadzanym przez M-skiego (świetnego przyrodnika), dyrektora szkoły oraz policjanta. Nie udaje mu się jednak. Tajemnica pozostaje tajemnicą. To wielki atut tej książki. Po jej zamknięciu nie można ot tak po prostu zająć się czymś innym. To niemożliwe. Myśli się o Weiserze i samemu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: W jaki sposób zniknął? Sam nie umiem znaleźć odpowiedzi na to pytanie, ponieważ gdy jedne elementy poskładam do kupy, to inne się nie zgadzają. A może państwu się uda? Jeśli ktoś lubi zagadki, tajemniczość i nie lubi prostych rozwiązań to książka dla niego.

„Tak. Pójdziesz znów tą samą ścieżką do cmentarza, najpierw w dół, później do góry, a później raz jeszcze w dół. Staniesz nad umykającą wodą potoku, gdzie wpada do nisko sklepionej niszy tunelu. Wejdziesz do zimnej wody i staniesz u samego wylotu, dłonie opierając o wilgotny beton. Nabierzesz tchu w płuca i jak w górach zakrzykniesz: <<Weiser!>> Echo odpowie ci stłumionymi sylabami, ale tylko ono, nic więcej. Ta sama woda co przed laty będzie huczała na cementowych progach i gdyby nie zachmurzone niebo, pomyślałbyś, że teraz jest wtedy. <<Weiser!>>, krzykniesz znowu, <<wiem, że tam jesteś, wyłaź zaraz!>> W szumie i bulgotaniu nie będzie odpowiedzi. <<Weiser, bydlaku, wyłaź zaraz!>> krzyczeć będziesz coraz głośniej. <<Słyszysz mnie?>> Głowę wsadzisz w ciemny otwór i coraz bardziej zanurzając się w wodzie posuwać się będziesz na kolanach pośród szumu, oślizłych badyli i kamieni, w kierunku jaśniejącego punktu po drugiej stronie.”

Autor: Tomasz Dziamałek

2 komentarze:

  1. Bym jeszcze bardziej wyeksponowała wątek tajemnicy wokół Weisera w tym tekście.
    Ale jest ok.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Weiser Dawidek" to powieść napisana przez polskiego pisarza Pawła Huelle. Książka została wydana po raz pierwszy w 1987 roku i zdobyła wielką popularność, stając się jednym z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej. "Weiser Dawidek" opowiada historię chłopca o imieniu Dawid Weiser, który dorasta w Gdańsku w latach 60. XX wieku. Książka ukazuje jego dojrzewanie, poszukiwanie tożsamości i zmaganie się z trudnościami życia w powojennej Polsce. Huelle w swojej powieści przeplata elementy autobiograficzne z fikcyjną fabułą, tworząc opowieść, która porusza tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, znaczenie przeszłości i pamięci oraz relacje międzyludzkie. "Weiser Dawidek" wyróżnia się niezwykłą narracją, bogatym językiem i głęboką refleksją nad kondycją człowieka. Książka porusza także ważne tematy historyczne, kulturowe i społeczne, skupiając się na specyficznej atmosferze Gdańska i kontekście powojennej Polski. Dzieło Pawła Huelle zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez czytelników i krytyków, zdobywając liczne nagrody literackie i utrwalając swoją pozycję jako jedno z najważniejszych dzieł w polskiej literaturze powojennej.

    OdpowiedzUsuń