Zacząłem czytać tę książkę ostrożnie, ponieważ nadal podchodzę do fantastyki z pewną dozą nieufności, ale warto było. Ciekawe rozmowy głównych postaci: Doktora, Inżyniera, Koordynatora, Fizyka, Chemika. Lądowanie na innej planecie. Poszukiwanie życia i istot inteligentnych, naprawa rakiety.
Czy znajdą tam życie?
Co produkuje tajemnicza fabryka?
Czy nawiążą kontakt z przedstawicielami tamtejszej cywilizacji?
Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba sięgnąć po tę książkę, co niniejszym polecam.
Lem niezwykle łączy motywy filozoficzne z tym, z czym się kojarzy większości. Dlatego warto przeczytać tą książkę, choć moc pojęć techniczno-elektryczno-niezrozumiałych może zatrważać :) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńświetny blog :)
OdpowiedzUsuńJak dla mnie warto sięgnąć po tą niecodzienną książkę, czytałem i polecam jak najbardziej, ale to prawda fantastyka nie jest ciekawa dla każdego.
OdpowiedzUsuń"Eden" to powieść napisana przez polskiego pisarza science fiction, Stanisława Lema. Książka została opublikowana po raz pierwszy w 1959 roku. Akcja powieści "Eden" rozgrywa się na odległej planecie o nazwie Eden, na której zamieszkuje niewielka grupa naukowców. Głównym bohaterem jest brat Alessio, jeden z członków ekspedycji, który stara się rozwiązać zagadkę tej tajemniczej planety. Eden okazuje się być miejscem pełnym niezwykłych zjawisk i roślinności, które nie mają odpowiedników na Ziemi. Lem w swojej powieści "Eden" porusza wiele tematów, takich jak eksploracja kosmosu, relacje międzygatunkowe, odpowiedzialność nauki i etyka. Książka zawiera także refleksje na temat kondycji ludzkiej cywilizacji i jej możliwości przetrwania. Jest to typowa dla twórczości Lema powieść science fiction, w której autor prezentuje swoje głębokie zainteresowanie nauką, technologią oraz filozofią. "Eden" charakteryzuje się bogatą i oryginalną wyobraźnią, a styl pisarski Lema jest precyzyjny i pełen intelektualnych zagadnień. "Eden" jest jednym z wielu znanych i cenionych utworów Stanisława Lema. Książka jest doceniana zarówno przez fanów literatury science fiction, jak i przez szerokie grono czytelników zainteresowanych głębszymi refleksjami i eksploracją ludzkiej natury.
OdpowiedzUsuń