Recenzje książek - Grupa Literacka Neon

Recenzje książek
Grupa Literacka Neon

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Autor recenzji: Piotr Charchuta

Krwawa Grafka, córka Draculi, najsłynniejsza seryjna morderczyni. Tytułów dla Elżbiety Batory jest wiele. Wiele też jest legend z nią związanych.
Kim była owa węgierska hrabina siostrzenica naszego dobrego króla Stefana Batorego, opisuje Jozo Niznasky w swojej książce Pani na Czachticach.
Tytuł ten zainteresował mnie ze względu na prawdziwą historię Grafki. Autor bazował na zeznaniach świadków i innych dokumentach, aby odtworzyć to, co stało się z Elżbietą.
Sama fabuła skupia się na losach zbójników i ich sprzymierzeńców w walce z Elżbietą Batorówną. Zawiłe wątki – miłosny i obyczajowy – stanowią świetne tło dla mrocznej historii hrabiny.
Czytając tę książkę, utwierdziłem się w przekonaniu, że Elżbieta była postacią tragiczną, co doskonale przedstawił autor. Elżbieta chorowała na schizofrenię, co nie było traktowane w tamtych czasach jako choroba.
Krwawa hrabina potrafiła w ułamku sekundy zmienić się nie do poznania. Kobieta ta była ogarnięta chęcią zdobycia wiecznej młodości, dlatego też kąpała się w dziewiczej krwi.
Kres działań Pani z czachtickiego zamku zakończył się w 1610 roku.
Plotki mówią o tym, że ponoć zamurowano ją żywcem, ale jeśli chcecie dowiedzieć się, jak naprawdę skończyła Elżbieta Batorówna, przeczytajcie Panią na Czachticach.

3 komentarze:

  1. Już od dawna poluję na te książkę, zwłaszcza, że lubię taki gatunek.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jožo Nižnánsky to słowacki pisarz, a "Pani na Czachticach" jest jednym z jego najbardziej znanych dzieł. Książka została opublikowana w 2012 roku. "Pani na Czachticach" to powieść historyczna, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Fabuła skupia się na postaci hrabiny Alžběty Báthory, słynnej postaci z historii Słowacji, która była oskarżana o morderstwa i okrucieństwo w XVII wieku. Książka przedstawia jej życie, zarówno przed jak i po aresztowaniu, oraz kontrowersje i tajemnice z nią związane. Nižnánsky zastosował swoje umiejętności narracyjne, aby ożywić postać hrabiny Báthory i przedstawić jej historię w fascynujący sposób. "Pani na Czachticach" zdobyła dużą popularność w Słowacji i została doceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Książka skupia się na psychologicznym portrecie hrabiny Báthory, jej motywacjach i wnętrzu, a także na tle historycznym i społecznym tamtego okresu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ta książka jest według mnie jak najbardziej godna polecenia! :)

    OdpowiedzUsuń