Recenzje książek - Grupa Literacka Neon

Recenzje książek
Grupa Literacka Neon

piątek, 31 sierpnia 2012

Julio Cortázar "Gra w klasy"


To było coś, co mną wstrząsnęło. Rzecz absolutnie fantastyczna i jedyna w swoim rodzaju. 
Kiedyś wypożyczyłem ją, ponieważ zaciekawił mnie tytuł (dosyć często tak robię) "Gra w klasy" i autor, o którym wtedy jeszcze nic nie wiedziałem: Julio Cortázar. 
Swoją podróż rozpocząłem już dobrych kilka lat temu, kiedy pewnego wieczoru otworzyłem wrota do innego świata.
"Czy udałoby mi się spotkać Magę?" Początkowe zdanie w formie pytania pozbawionego fajerwerków, a jednak przyciąga, mami, oszałamia. 
Historia, jakich wiele, wydawać by się mogło. Ona - Urugwajka i on - Argentyńczyk. Spotykają się w Paryżu i...
Dalej kroczą przez życie, spotykając innych 'poławiaczy chmur'. Należą do artystycznej cyganerii, sami nie będąc (poza Etiennem) artystami. 
Wędrują przez miasto, prowadząc filozoficzne dysputy.
Ale to nie jest podróż jednokierunkowa. Oni również wędrują, w płaszczyźnie metafizycznej, pragnąc każde na swój sposób, zrozumieć otaczający ich Wszechświat. Nie przyjmują łatwych rozwiązań i są buntownikami odrzucającymi drobnomieszczańskie ideały. Tak, było już kilka takich książek o cyganerii.
Ta jednak jest inna. Bo w ich życia wplecione zostają nagle odautorskie rozważania na różne  tematy pozornie niemające się nijak do akcji powieściowej. To właśnie dzięki nim książka ta staje się jedyna i niepowtarzalna. 
Trywialnym i banalnym jest czytanie książki od początku do końca - od pierwszej do ostatniej strony, prawda?
Zatem autor przełamuje ową trywialność, pozostawiając czytelnikowi swobodę w czytaniu (można zacząć ją czytać od dowolnego rozdziału, od końca itd., a można i klasycznie) i możliwość współtworzenia jej i układania sensów.
Czytelnik nie jest zatem biernym obserwatorem, ale czynnym uczestnikiem zdarzeń.
Ona jest we mnie. Niepokoi, zdumiewa i wciąż każe szukać sensu. 
Zatem nie pozostaje mi nic innego jak polecenie jej Państwu. Przed czytaniem proszę zaopatrzyć się w dobry spadochron, by upadek nie był zbyt bolesny. 
Do czytania wystarczy też kawa i tradycyjny papieros gauloise.

3 komentarze:

  1. "Gra w klasy" (oryginalny tytuł: "Rayuela") to znana powieść argentyńskiego pisarza Julio Cortázara, opublikowana po raz pierwszy w 1963 roku. Jest to jedno z najważniejszych dzieł Cortázara i jednocześnie jedno z najbardziej eksperymentalnych i innowacyjnych dzieł literackich XX wieku. "Gra w klasy" to literacka gra złożona z 155 rozdziałów, które można czytać w różnej kolejności, dając czytelnikowi możliwość wyboru własnej drogi przez fabułę. Powieść opowiada historię Horacia Oliveira, argentyńskiego intelektualisty mieszkającego w Paryżu, który poszukuje sensu i sensacji w swoim życiu. Książka dotyka różnych tematów, takich jak miłość, sztuka, wolność, egzystencjalizm i relacje międzyludzkie. Cortázar eksperymentuje z konwencjami narracji, wprowadzając rozmaite techniki literackie, takie jak przypisy, diagramy, listy czy nawet interaktywne elementy, które angażują czytelnika w tworzenie własnego doświadczenia czytelniczego. "Gra w klasy" ma postmodernistyczny charakter i odwołuje się do refleksji nad naturą literatury i twórczości artystycznej. Powieść zdobyła szerokie uznanie za swoją innowacyjność i wpływ na literaturę. Julio Cortázar uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy hiszpańskojęzycznych i "Gra w klasy" jest jednym z jego najważniejszych dzieł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka jest naprawdę bardzo interesująca i godna polecenia!

    OdpowiedzUsuń
  3. Przeczytałem i zdecydowanie polecam dołaczyć tą pozycję do domowej biblioteczki

    OdpowiedzUsuń